top of page

PIJAWKI Biologia

  • Pijawki lekarskie - ciało podzielone jest na 34 segmenty, z których każdy jest dalej podzielony na pierścienie. Pierścieniowanie jest zróżnicowane  i wynosi od 3 do 14 pierścieni w segmencie. Pijawki lekarskie z rodzaju charakteryzują się somitami podzielonymi na 5 pierścieni.

  • Pijawki lekarskie na przednim i tylnym końcu ciała posiadają przyssawki służące  do przyczepiania się do żywiciela oraz poruszania się w wodzie i na lądzie.

  • Aparat gębowy pijawki znajduje się na dnie przedniej przyssawki i jest zbudowany  z 3 chitynowych szczęk, ustawionych  w kształcie litery „Y”, każda szczęka posiada od 69 do 91 zębów 

  • Pijawki lekarskie z rodzaju Hirudo posiadają 5 par oczu ułożonych półkoliście na przednim odcinku ciała.

  • Dotąd opisano ok. 680 gatunków pijawek  z czego ok. 480 zamieszkuje wody słodkie (w Polsce stwierdzono 47 gatunków)

PIJAWKI Biologia

Pijawki osiągają rozmiary ciała od kilku milimetrów metrów do nawet 40 cm. Mogą mieć różny kształt ciała: od cylindrycznego, przez taśmowaty do liściastego.
Pijawki lekarskie mają ciało lekko grzbieto-brzusznie spłaszczone. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała 10-15 cm.
 
Pijawki, podobnie jak inne zwierzęta, zawdzięczają swoje charakterystyczne ubarwienie komórkom barwnikowym (chromatoforom) znajdującym się w ich skórze. Na wzór barwny pijawek składają się różne odcienie zieleni, brązu i czerni. Pijawka lekarska Hirudo verbana charakteryzuje się występowaniem na stronie grzbietowej dwu pomarańczowych pasów z powtarzającymi się równomiernie rozszerzeniami na zielono-oliwkowym tle. Na bokach ciała tej pijawki widoczne są żółte linie, natomiast strona brzuszna jest jednolicie zielono-oliwkowa z czarnym obramowaniem.


U pijawek występuje zróżnicowana liczba oczu od jednej do pięciu par w zależności od rodziny, rodzaju, a nawet gatunku. Znane są także pijawki pozbawione narządu wzroku. Pijawki lekarskie z rodzaju Hirudo posiadają 5 par oczu ułożonych półkoliście na przednim odcinku ciała.

Pijawki są obojnakami (hermafrodytami), jednakże zapłodnienie u tych zwierząt może odbywać się jedynie krzyżowo z innym osobnikiem tego gatunku.

PIJAWKI ODŻYWIANIE

Pjawki odżywianie

Pijawki lekarskie po przyssaniu się do żywiciela przednią przyssawką dociskają rozwarte szczęki do powierzchni skóry. Pijawki za pomocą skurczów mięśni obracają szczęki o 45° powodując szybki i zdecydowany ruch tnący. Skóra żywiciela zostaje przecięta  na głębokość około 1,5 mm, a głębokość nacięcia zależy od grubości skóry i głębokości na jakiej znajdują się naczynia włosowate żywiciela pijawki (Litwinowicz 2010).

MECHANIZMY LECZNICZE PIJAWKI

Mechanizmy lecznicze pijawki

Pijawki przekłuwając się przez skórę powodują podrażnienie receptorów nerwowe dając. odpowiedni sygnał do mózgu "mobilizując" go do działania mającego zapobiec bądź zwalczyć patogen.
Pijawki po przegryzieniu skóry zaczynają uwalniać do krwioobiegu lecznicze enzymy.
Pijawki powodują kilkugodzinne wysączanie krwi z miejsca ugryzienia mobilizując tym do pracy cały układ krążenia człowieka jednocześnie aktywizując siły obronne do walki z procesem chorobowym.

bottom of page